Утримання домашніх тварин в Україні – розповсюджена практика. Проте чимало українців, приймаючи рішення придбати або взяти домашнього улюбленця, не усвідомлюють всієї відповідальності, потреб в утриманні та піклуванні за його життя.
Дуже часто трапляються історії бездушного, жорстокого поводження з домашніми улюбленцями, а ще частіше такі ситуації відбуваються з тваринами, що живуть на наших вулицях.
Президент України Володимир Зеленський підписав ухвалений Верховною Радою Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо імплементації положень деяких міжнародних угод та директив ЄС у сфері охорони тваринного та рослинного світу». Він набув чинності 8 серпня 2021 року. Цим законом вноситься низка змін в українське законодавство щодо захисту тварин.
Зокрема, законом забороняється:
– бити, вбивати, отруювати чи калічити домашніх тварин; дарувати домашніх тварин як призи, нагороди чи премії; завдавати домашнім тваринам болю, страждання або пригнічення; дресирувати тварин у спосіб, що завдає шкоди здоров’ю тварини та її загальному стану; умертвляти тварин шляхом утоплення, задушення, використання електричного струму та речовин, що призводять до отруєння; жебракувати з тваринами;
– залишати тварину в закритому салоні автомобіля за відсутності в ньому людини при температурі повітря більше +200С та менше +50С;
– замуровувати тварин у підвальних приміщеннях;
– залишати домашню тварину прив’язаною, якщо довжина прив’язі становить менше 20 метрів, крім собак, що виконують сторожові функції, для яких така довжина має становити не менше 10 метрів;
– залишати тварину без можливості сховатися у приміщенні, споруді тощо, прив’язаною під дією прямого сонячного проміння при температурі повітря більше +200С або менше 00С;
– залишати домашню тварину прив’язаною без нагляду у громадських місцях чи місцях скупчення людей (поблизу зупинок, магазинів тощо), а також прив’язувати тварин до транспортних засобів та примушувати до бігу за моторними транспортними засобами.
Закон почне діяти у листопаді 2021 року. Під забороною опиняться і фотопослуги та жеребкування з тваринами, використання тварин у рекламі розваг чи закладів харчування, утримування хижих чи рідкісних тварин у неспеціалізованих закладах та багато інших, нині популярних, способів використання тварин.
Крім цього, законом внесені зміни до ст. 299 Кримінального кодексу України. Зокрема, жорстоке поводження з тваринами, що відносяться до хребетних, у тому числі безпритульними тваринами, що вчинене умисно та призвело до каліцтва чи загибелі тварини, а також нацьковування тварин одна на одну чи інших тварин, вчинене з хуліганських чи корисливих мотивів, публічні заклики до вчинення діянь, які мають ознаки жорстокого поводження з тваринами, а також поширення матеріалів із закликами до вчинення таких дій – будуть каратися обмеженням волі на строк від 1 до 3 років або позбавленням волі на строк від 2 до 3 років з конфіскацією тварини.
У випадку, коли ці дії кривдник вчинить у присутності малолітньої чи неповнолітньої особи – отримає покарання у вигляді позбавлення волі на строк від 3 до 5 років з конфіскацією тварини.
Позбавленням волі від 5 до 8 років з конфіскацією тварини караються дії, вчинені з особливою жорстокістю або щодо двох і більше тварин, або повторно чи групою осіб.
Статтею 89 Кодексу України про адміністративні правопорушення за жорстоке поводження з тваринами також передбачена адміністративна відповідальність.
Зокрема, жорстоке поводження з тваринами – знущання над тваринами, у тому числі і безпритульними, завдання побоїв або вчинення інших насильницьких дій, що завдали тварині фізичного болю, страждань і не спричинили тілесних ушкоджень, каліцтва чи загибелі, залишення тварин напризволяще, у тому числі порушення правил утримання тварин, – тягнуть за собою накладення штрафу від 3400 до 5100 грн. з конфіскацією тварини, якщо перебування тварини у власника становить загрозу для її життя або здоров’я.
Отож, ухвалення закону, що регулює правила поводження з тваринами та умови їх утримання, спонукатиме українців відповідально ставитись як до домашніх улюбленців, так і до безпритульних тварин. В іншому випадку кривдника чекатиме адміністративна чи кримінальна відповідальність.
Куди звернутись особі, яка стала свідком жорстокого поводження з тваринами?
У разі, якщо ви стали свідком жорстокого поводження з тваринами необхідно:
– звернутися до поліції за номером 102;
– зафіксувати факт жорстокого поводження з твариною (фото, відео);
– по можливості зупинити порушника;
– надати допомогу тварині;
– звернутися за допомогою до зоозахисників.
Особа, яка звернулася до поліції із заявою, має статус заявника. Права заявника перераховані в статті 60 Кримінально-процесуального кодексу.
Лебединське бюро правової допомоги
м. Лебедин, пл. Соборна, 29.
Тел. (05445) 2-14-12.