Стрічка новин
5 нюансів трудових відносин між працівником та фізичною особою-підприємцем: За словами директора Сумського обласного центру зайнятості Володимира Підлісного, фізичні особи-підприємці становлять вагому частку від усіх роботодавців. Успіх талановитих лебединців: 18 травня в Києві проходили дистанційні фестивалі-конкурси – Всеукраїнський багатожанровий фестиваль-конкурс «Країна зірок» та Міжнародний багатожанровий фестиваль «STAR WAV». Остарбайтерка з Лебедина: Доброго дня! Спільно з моїми німецькими колегами ми готуємо виставку про українських дівчаток-остарбайтерок (1943-1945 роки), Інформація про стан оперативної обстановки на території Лебединської міської ради: З 29 березня по 04 квітня 2021 року. Протягом звітного періоду до відділення поліції №3 (м.Лебедин) Сумського РУП ГУНП в Рятувальники закликають громадян дбати про пожежну безпеку в побуті: З початку року на Сумщині сталося 1100 пожеж, матеріальні збитки від яких склали понад близько 8 млн. грн. Як свідчить Живописець, графік, художник, поет: 21 липня, з нагоди 139-ої річниці з дня народження Давида Бурлюка, у Лебединському міському краєзнавчому музеї відбулося засідання «круглого» столу Трьох мешканців регіону підозрюють у масштабній реалізації спирту сумнівної якості: За матеріалами Служби безпеки України повідомлено про підозру трьом мешканцям регіону, які організували у Сумській області незаконну схему збуту етилового Кого і де будуть призивати : В Україні ще 3 березня оголосили повну мобілізацію. Загалом буде проведено 4 хвилі. Кого і де будуть призивати у першу Привітали, вручили подарунки: Педагог, учитель, вихователь – довірена особа батьків, якій вони довіряють найдорожче і найцінніше – своїх дітей, свою надію, своє майбутнє. Відновлено послугу з перереєстрації транспортного засобу при оформленні договору купівлі-продажу в сервісному центрі МВС: Тисячі людей щодня зверталися до сервісних центрів МВС з проханням відновити послугу – перереєстрація транспортних засобів. Адже багато громадян лишилися

Про це ми ведемо мову із колишнім старшим державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища у Сумській області Анатолієм НЕЧВАЛЕМ.

– Анатолію Федосійовичу, стан дов­кілля, де мешкає людина, залежить від багатьох чинників. Це й атмосферне повітря, яким ми дихаємо, вода, яку ми споживаємо, як поводимося з відходами, використовуємо земельні та лісові ресурси, зберігаємо тваринний та рослинний світ. Враховуючи Ваш великий досвід з охорони навколишнього природного середовища, поділіться своїми думками з читачами тижневика «Будьмо разом» про теперішній стан кожного природного ресурсу на території Лебединської об’єднаної територіальної громади.

– Підприємства, які здійснюють викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря, розробили проєктну документацію та отримали відповідні дозволи. Обсяги викидів від стаціонарних джерел забруднення нормуються і здійснюється контроль за їх дотриманням. Після закриття більшості підприємств обсяги викидів значно скоротились.

 Основним  чинником, що негативно впливає на стан атмосферного повітря в місті та навколишніх селах, є випари із відстійників Будильського експериментального заводу. На відстійники площею 40 га скидаються рідкі відходи виробництва (барда), і в теплий період року відбувається її випаровування,  що супроводжується неприємним задушливим запахом. Через неритмічну роботу підприємства замість того, щоб вирішувати питання по утилізації цих відходів,  напівзаконно була збільшена площа відстійників (із десяти до сорока гектарів), відповідно – і площа випаровування збільшилася.  Поруч з відстійниками знаходиться «Ветсанутильзавод», де неефективно працює устаткування по уловлюванню сокових парів, і викиди також забруднюють атмосферне повітря, змішуючись із випарами відстійників.

На стан атмосферного повітря також негативно впливає спалювання в осінній період опалого листя та пожнивних залишків на присадибних ділянках мешканців. Із збільшенням розмірів штрафів сільгоспвиробники вжили заходів по подрібненню пожнивних залишків та використанню їх як органічних добрив. Стосовно населення, то не всі мешканці об’єднаної територіальної громади свідомо ставляться до цього питання, і тому місто і села нерідко затягує димом від багать. Спалюючи, а не компостуючи опале листя та інші городні залишки, господарі позбавляють себе безкоштовних органічних добрив, яких у більшості бракує.

– Розібравшись із атмос­фер­ним по­вітрям, давайте пе­рейдемо до стану водних ресурсів.

– Для забезпечення водою виробничих потужностей та питних потреб населення на території району, а тепер ОТГ, в минулі роки були пробурені і використовувались 360 артезіанських свердловин глибиною від 80 до 120 метрів. На сьогодні їх діє не більше 60, а всі інші виведені із ладу  без проведення обов’язкового ліквідаційного тампонажу. На жаль, такий стан із свердловинами по всій області.

Використовуючи чисту воду, утворюються забруднені стічні води, що до надходження у навколишнє природнє середовище потребують очистки. Для очистки забруднених стічних вод у місті були збудовані загальноміські очисні споруди потужністю 1,5 тис. куб. метрів на добу. Також працювали очисні споруди по вул. Сумська, 92 потужністю 100 куб. м на добу. На сьогоднішній день жодні очисні споруди не працюють. На загальноміських очисних спорудах вийшли з ладу компресори, аератори та інше обладнання. Зменшує негативний вплив на довкілля те, що стічні води перед тим, як потрапити в річку, проходять через  каскад ставків, де частково природнім способом очищаються.

Стосовно очисних споруд по вул. Сумська, 92, то вони лише накопичують ці стоки і потім без очистки скидають у розташований поруч кар’єр, де утворилось чимале озеро із нечистот. Як вихід,  потрібне будівництво насосної станції для перекачки стоків на загальноміські очисні споруди.

Для виправлення ситуації із очисткою стічних вод, була розроблена документація на будівництво нових очисних споруд у центрі міста біля діючої КНС. Вважаю  рішення хибним, бо це будівництво створить лише додаткові проблеми. Потрібно провести капітальний ремонт існуючих очисних споруд.

У мікрорайоні Черемушки стічні води не скидаються у відкриті водні об’єкти, але перед скиданням на поля фільтрації стоки повинні проходити через двохярусний відстійник, що знаходиться у занедбаному стані й не виконує своїх функцій. Розподільчі лотки між картами фільтрації не діють, бо пограбовані, скид стічних вод здійснюється  лише на одну карту.

У селі Малий Вистороп забруднені стічні води роками скидаються в розташований у центрі села ставок, забруднюючи його. Потрапляють також стічні води у поверхневі водойми від двоповерхових житлових будинків у селах Ворожба та Василівка.        

Таким чином, можна зробити висновок, що з охороною водних об’єктів від забруднення на території ОТГ дуже багато проблем, для вирішення яких потрібні значні кошти.

Через зменшення в останні роки кількості  опадів та зниження рівня підземних вод, ми втратили нашу перлину – озеро Лебедине. Також з цієї причини спостерігається зниження рівня води в інших водоймах та річках.  На жаль, ці процеси не залежать від нас.

– Анатолію Федосійовичу, значний вплив на стан довкілля мають відходи, кількість утворення  яких з кожним роком збільшується. Це так?

– В структурі відходів переважають побутові, що утворюються в процесі життєдіяльності людини. Для розміщення відходів КП «Комбінат благоустрою» має за містом земельну ділянку, що вже експлуатується більше тридцяти років. Через недотримання технології складування відходів на міському звалищі виникають випадки їх загорання, що також негативно впливає на стан атмосферного повітря. На жаль,  «Комбінат благоустрою» не має достатньої кількості спеціальної техніки для роботи на звалищі.

Добра справа зроблена в місті:  за помірну плату організований збір і вивіз побутових відходів від житлових будинків приватного сектора. По селах ОТГ цю проблему також потрібно вирішувати, бо місця під звалища виділені, але вони знаходяться в занедбаному стані.

Дивує ставлення окремих мешканців до довкілля. Вони виносять відходи на перехрестя вулиць, залишають їх після відпочинку  в прибережній смузі річок, в лісових масивах.

Окрема розмова про прибережну смугу річки Вільшанка, ширина якої має бути 25 метрів. Мешканці окремих приватних садиб, городи яких виходять до річки, зловживають цим і розміщують городні залишки біля урізу води, а інколи там влаштовують цілі звалища відходів. Вважаю: якщо людина несвідома, то допомогти ліквідувати ці явища можуть лише значні штрафні санкції. Для наведення порядку посадовим особам міської ради потрібно регулярно  проводити рейди та складати протоколи на порушників.

– Мабуть, немає жодного міста в області, яке б мало таку кількість лісових масивів, як Лебедин. Погоджуєтесь?

– Так, наше місто по периметру на 50 відсотків оточене лісовими масивами, які безперервною стрічкою простягаються на десятки кілометрів. Таких умов для збору грибів та відпочинку не має жодне місто в області. На території громади знаходиться 40 тисяч гектарів лісових насаджень, господарську діяльність в яких ведуть ДП «Лебединське лісове господарство» та КП «Лебединський агролісгосп». Багато нарікань можна чути на непомірну вирубку лісів, але усі суцільні рубки проводяться лише в стиглих або пошкоджених лісових насадженнях відповідно до затвердженого десятирічного плану. Потрібно звертати увагу, як заліснюються вирубки. Із сосновими насадженнями проблем немає, посаджені лісові культури на місцях суцільних вирубок  в основному в доброму стані.  А ось на дубових лісосіках часто спостерігається зміна головної породи, що є недоліком у роботі.

У процесі виробничої діяльності можуть допускатися порушення при проведенні вибіркових санітарних рубок, що призводить до зниження повноти насаджень, тому за роботою лісівників теж потрібен постійний контроль.

– Як ліс, так і землю ми повинні зберегти для наших нащадків. Але як окремі господарники ставляться до її збереження?

– Для власного збагачення горе-господарники на території громади масово розорюють схилові заплавні землі, не думаючи про негативні наслідки. Для запобігання ерозійнх процесів сільськогосподарські угіддя, розташовані на схилах більше 5 градусів, та усі заплавні землі раніше, за існування колгоспів та КСП, були виведені із інтенсивного сільськогосподарського користування і переведені в сіножаті та пасовища. Розорювати ці землі можна було лише для перезалуження, і це давало свій позитивний результат: ерозійні процеси майже повністю були припинені.

Не важко передбачити, які наслідки чекатимуть на нас, коли збільшиться інтенсивність опадів та будуть розливи річок.  На жаль, земельним законодавством, що було змінено десять років тому, відмінено норму, якою землекористувачі повинні були розробляти сівозміни та дотримуватись їх. Крім незначних штрафів, неможливо накласти штрафні санкції на землекористувачів за розорювання сіножатей та пасовищ, чим і користуються горе-господарі.

Як бачимо із вищевикладеного, неможливо зробити однозначну оцінку стану навколишнього природного середовища на території Лебединської об’єднаної територіальної громади. Є й позитивні моменти, але є багато проблем, що потребують вирішення.

– Дякуємо, Анатолію Федосійовичу, за цікаву і змістовну розмову.

Її вела

Надія Нестеренко.Підписуйтесь та читайте нас в Telegram каналі та на Фейсбук
Додати коментар