Зараз у світі є серйозна проблема COVID-19,але не потрібно забувати і про не менш небезпечне захворювання
– таке, як туберкульоз.
Це інфекційне захворювання, збудником якого є мікобактерія туберкульозу, котре передається переважно повітряно-крапельним шляхом від хворої людини до здорової. Туберкульоз у більшості випадків переважно вражає легені, але захворювання може виникнути у будь-якому органі, наприклад, нирках, хребті, мозку, лімфатичних вузлах, кишечнику, шкірі, статевих органах тощо.
Тривалий час розвивається в організмі людини без будь-яких зовнішніх ознак. У цей період мікобактерія туберкульозу, яка потрапила в легені, починає розмножуватися в легенях або інших органах, а імунна система намагається зупинити, або сповільнити цю агресію. Коли ступінь ураження органу набуває значних розмірів, людина починає відчувати нездужання і в неї спостерігається:
• кашель, що триває понад 2-3 тижні;
• рясне потовиділення вночі;
• слабкість;
• безпричинна втрата ваги;
• підвищення температури тіла до 37 і більше градусів без видимої на те причини, що триває понад тиждень.
В деяких випадках можуть бути кровохаркання, біль у грудній клітці, задишка.
Отже, за наявності хоча б декількох з перерахованих симптомів ви маєте звернутися до дільничного лікаря за місцем проживання для обстеження на туберкульоз.
ЯК ЖЕ САМЕ ПРОХОДИТЬ ЛІКУВАННЯ ТУБЕРКУЛЬОЗУ?
Оскільки туберкульоз – інфекційне захворювання, збудником якого є мікобактерія, лікування спрямоване саме на знищення збудника за допомогою антибактеріальних препаратів.Інших методів лікування не існує. Уявіть собі, менш ніж 100 років тому, туберкульоз був невиліковним. До відкриття американським дослідником українського походження Зельманом Вайсманом першого антибіотика для лікування туберкульозу стрептоміцину в 1942 році, застосовувалися методи, які дозволяли лише продовжити та полегшити життя хворих, але не вилікувати остаточно. Сотні відомих людей померли від туберкульозу в доантибактеріальну еру: Фредерік Шопен, Леся Українка, Антон Чехов, Шолом Алейхем, Фрідріх Шиллер, Ромен Роллан, Елеонора Рузвельт та багато інших. Сьогодні розроблено ефективні схеми протитуберкульозного лікування, які дозволяють вилікувати 100 відсотків хворих з новими випадками захворювання.
Ці препарати називають протитуберкульозними препаратами першого ряду. Лікування туберкульозу однакове у всьому світі. Якщо у вас встановлено цей діагноз, вам призначають стандартну схему лікування, яка передбачає щоденний прийом 4-х протитуберкульозних препаратів. Тривалість лікування становить, як мінімум, 6 місяців.
КУРС ПРОТИТУБЕРКУЛЬОЗНОГО ЛІКУВАННЯ СКЛАДАЄТЬСЯ З 2-Х ФАЗ Інтенсивна фаза триває 2 місяці. Протягом цього часу хворий приймає 4 протитуберкульозні препарати щоденно. Протягом інтенсивної фази заразний пацієнт стає незаразним, зникають всі симптоми захворювання, в легенях відбувається значне покращення. Інтенсивну фазу, зазвичай, проводять у стаціонарі. Підтримуюча фаза триває не менше 4 місяців. Протягом цього часу хворий приймає лише 2 протитуберкульозні препарати – ізоніазид і рифампіцин щоденно. Під час підтримуючої фази закріплюється досягнутий результат лікування, продовжують розсмоктуватись ділянки запалення в легенях, загоюються каверни. Цю фазу, зазвичай, проводять в амбулаторних умовах. Після завершення основного лікування мікобактерія туберкульозу втрачає здатність до розмноження, і захворювання вже не повертається. Якщо перервати лікування після інтенсивної фази або під час підтримуючої фази, з високою вірогідністю (до 80 відсотків) виникне загострення захворювання протягом наступних 4-6 місяців. При загостренні туберкульозу мікобактерії часто набувають нечутливості до найбільш ефективних протитуберкульозних препаратів першого ряду, і виникає стійка до протитуберкульозних препаратів (мультирезистетна) форма туберкульозу, яка лікується до 36 місяців дуже дорогими ліками.
Протитуберкульозні препарати – це антибактеріальні засоби, прийом яких вимагає дотримання 3-х обов’язкових правил для попередження їх неефективності:
• дотримання призначеного;
• дозування препаратів;
• безперервність лікування без пропуску жодної дози проведення повного курсу лікування.
Якщо не дотримуватись цих правил, мікобактерія туберкульозу швидко (протягом 2-3 тижнів) набуває нечутливості до призначеного лікування, а захворювання починає розвиватися та набувати невиліковних форм.
УВАГА! Протитуберкульозне лікування надзвичайно ефективне – симптоми захворювання зникають швидко – через 2-4 тижні від початку лікування. Ви відчуваєте себе абсолютно здоровим. Але це відчуття помилкове, оскільки мікобактерія туберкульозу ще не знищена, а тільки перетворилася у іншу форму з дуже повільним розмноженням. Якщо припинити лікування, захворювання дуже швидко повертається, оскільки втрачається вплив ліків на мікобактерію туберкульозу, і вона знову перетворюється на мікроб, що активно розмножується і вражає все більші й більші ділянки легенів. Для того, щоб запобігти її поверненню до активної форми, безперервне лікування має тривати не менше 6 місяців.
Отже, ТУБЕРКУЛЬОЗ ВИЛІКОВНИЙ, якщо дотримуватися всіх правил лікування, яке є безкоштовним. Не нехтуйте своїм здоров’ям та при перших ознаках хвороби зверніться до лікаря. Будьте здорові!
Сергій БІЛОКОБИЛЬСЬКИЙ,
районний фтизіатр.