пт.04192019

Два запитання - до пенсійного

Запитання: «Мій чоловік має понад 35 років стажу, вийшов на пенсію в 2014 році, роботу не залишив, а продовжує працювати водієм. Проте пенсію йому нарахували меншу, ніж у мене, хоча я не працюю, в мене і стаж менший, і заробітна плата теж була нижчою. Як таке можливо?»




Відповідь. Розмір пенсії, яка призначається пенсіонерові за нормами Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (далі – Закон 1058), залежить від набутого особою страхового стажу та заробітку, який особа отримувала і з якого сплачувалися страхові внески.

З 01.10.2017р. проведено перерахунок трудових пенсій з урахуванням показника середньої заробітної плати за три календарні роки (2014–2016) – 3764,40 грн та прожиткового мінімуму в розмірі 1452,00 гривень.

За наявності у чоловіка страхового стажу 35 років Закон 1058 гарантує розмір пенсії на рівні прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Як передбачено частиною 3 статті 42, перерахунок пенсії при зміні прожиткового мінімуму не проводиться для осіб, які провадять діяльність, пов’язану з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування.

Тобто, якщо змінюється розмір прожиткового мінімуму, переглядається розмір мінімальної пенсії. Однак такий перегляд не проводиться працюючим пенсіонерам.

Очевидно, і у Вашого чоловіка при стажі 35 років мінімальна пенсія як у працюючого пенсіонера становить не 1452 грн, а лише 1074 грн (розмір прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб, який застосовувався востаннє для працюючих пенсіонерів з 01.09.2015р.).

Тому саме факт роботи Вашого чоловіка став причиною того, що йому встановлено мінімальну пенсійну виплату як працюючому з урахуванням державної адресної допомоги на рівні 1373 гривень.

Запитання: За яких умов фармацевтичні працівники мають право на пенсію за вислугу років?

Відповідь. Пунктом 2-1 розділу ХV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (далі — Закон 1058) збережено право на пенсію за вислугу років фармацевтичних працівників за умови, якщо вони на день набуття чинності Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» № 2148 (на 11.10.2017р.) мають вислугу років, необхідну для призначення пенсії за вислугу років.

Право на призначення пенсії за вислугу років мають працівники освіти, охорони здоров’я та соціального забезпечення за наявності віку та спеціального стажу, визначеного пунктом «е» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» (далі — Закон 1788), за Переліком закладів та установ освіти, охорони здоров’я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 04.11.1993р. № 909 (із змінами) (далі — Перелік 909).

Переліком 909 передбачені провізори, фармацевти (незалежно від найменування посад), лаборанти, які працюють в аптеках, аптечних кіосках, аптечних магазинах, контрольно-аналітичних лабораторіях.

Перелік провізорських посад у закладах охорони здоров’я і Перелік посад молодших спеціалістів з фармацевтичною освітою (фармацевтів) у закладах охорони здоров’я затверджено наказом Міністерства охорони здоров’я України 28.10.2002р. № 385, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 12.11.2002р. за № 894/7182.

Варто пам’ятати, що право на пенсію за вислугу років мають працівники не всіх фармацевтичних (аптечних) закладів, а тільки ті, що зазначені в Переліку 909.

Зокрема, фармацевти аптечних баз (складів) не мають права на пенсію за вислугу років.

Водночас робота за спеціальністю в закладах, установах і на посадах до 1 січня 1992 року, яка давала право на пенсію за вислугу років відповідно до законодавства, що було чинним раніше, зараховується до стажу для призначення пенсії за вислугу років.

Отже, для визначення права на зарахування до спеціального стажу певного періоду роботи необхідно, щоб людина працювала в закладах і на посадах, які дають право на пенсію за вислугу років. У разі, якщо із записів у трудовій книжці неможливо зробити такий висновок, у теруправління Пенсійного фонду додатково треба подати уточнюючу довідку закладу (установи). Також під час вирішення цього питання може бути розглянуто інші документи (Положення про заклад, структуру, штатні розписи тощо).

Робота за спеціальністю в закладах, установах і на посадах, передбачених Переліком 909, дає право на пенсію незалежно від форми власності або відомчої належності закладів та установ.

Отже, провізори, фармацевти (незалежно від найменування посад), лаборанти, які працюють у приватних аптеках, аптечних кіосках, аптечних магазинах, контрольно-аналітичних лабораторіях, також мають право виходу на пенсію за вислугу років, як і названі працівники державних закладів.

Водночас право виходу на пенсію за вислугу років незалежно від віку мають особи, які мали вислугу років на відповідних посадах, не меншу за таку тривалість:

на 1 квітня 2015 року — 25 років;

на 31 грудня 2015 року — 25 років 6 місяців.

У разі відсутності на зазначені дати такої тривалості спеціального стажу роботи пенсію за вислугу років призначають після досягнення віку від 50 до 55 років (залежно від дати народження) та за умови наявності спеціального стажу тривалістю, зазначеною в пункті «е» статті 55 Закону 1788 (на 11.10.2017р. — 26 років 6 місяців).

Пенсії за вислугу років призначають і виплачують у разі звільнення з роботи, що дає право на цей вид пенсії. У разі зарахування після призначення пенсії за вислугу років на роботу, що дає право на цей вид пенсії, виплата пенсії припиняється і поновлюється з дня, що настає після дня звільнення з роботи.

Відповіді на запитання надала

заступник начальника управління Світлана Вікторівна Бундюк.


Додати коментар

Захисний код
Оновити

Лебединская информационная сеть Лебедин-інфо Сайт города Середина-Буда Неофициальный сайт города Глухова  Шосткинский портал Липовая ДолинаВеликая Писаревка
© 2006-2016 Лебедин press - Передрук матеріалів за наявності гіперпосилання на www.lebedinpress.com.ua
Лебедин press не несе відповідальності за зміст коментарів.
Редакційна колегія. Головний редактор Василь Дацько.
Телефон: 2-28-91 Факс: 2-28-91

Email: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.