Інформаційна довідка про забезпечення населення громади якісною та безпечною для здоров’я питною водою.
Відповідно до Закону України «Про питну воду та питне водопостачання» та інших законодавчих актів, на виконання ДСанПіН 2.2.4.171-10 «Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною»,
з метою поліпшення стану водопостачання та забезпечення населення доброякісною питною водою Лебединське відділення ДУ «Сумський ОЦКПХ МОЗ України» повідомляє про необхідність проведення лабораторних досліджень якості води питної централізованого водопостачання та громадських шахтових колодязів Лебединської міської територіальної громади Сумського району.
Власники водогонів та громадських шахтових колодязів зобов’язані щорічно проводити планове обстеження, їх поточний ремонт, чищення та дезінфекцію. Після кожного ремонту або чищення слід проводити дезінфекцію споруд та знезараження питної води, а також лабораторні дослідження якості і безпечності води (не менше двох з інтервалом відбору – 24 години).
Згідно пункту 1.1. вказані вимоги ДСанПіНу 2.2.4.171-10 є обов’язковими для виконання органами виконавчої влади, місцевого самоврядування та підпорядкування, діяльність яких пов’язана з проєктуванням, будівництвом та експлуатацією систем питного водопостачання, виробництвом та обігом питних вод, наглядом і контролем у сфері питного водопостачання населення та громадянами.
За минулий 2021 рік по Лебединській громаді фахівцями відділення було досліджено 379 проб води питної, в тому числі 255 проб з водогонів і 124 проби – з шахтових колодязів. Невідповідність вимогам ДСанПіНу 2.2.4.171-10 по мікробіологічних показниках виявлено в 47 пробах з водогонів і в 67 пробах води з шахтових колодязів, що складає відповідно 18,4 % і 54,4%, і може призвести до епідемічних ускладнень серед населення, пов’язаних з водним фактором.
У поточному році відомчий лабораторний контроль за якістю води питної проводиться тільки комунальним підприємством «Водоканал» згідно з затвердженим на 2022 р. графіком мікробіологічного виробничого контролю безпечності та якості питної води.
По водогінних мережах окремі старостинські округи нашої громади до цього часу не надали документацію в управління ЖКГ міської ради, що не дозволяє передати їх у КП «Водоканал» для експлуатації та відповідного обслуговування.
У населених пунктах громади не проводяться щорічне обов’язкове планове обстеження, поточний ремонт, очищення та хлорування водонапірних башт і ємкостей для зберігання води та водогінних мереж.
Складна ситуація і з шахтовими колодязями громадського користування як у сільській місцевості, так і по місту Лебедин.
Договір по відомчому лабораторному контролю якості води з шахтових колодязів через відсутність коштів укладений тільки в травні поточного року на один квартал на 20 зразків води .
Персонал, що обслуговує водогінні мережі та громадські шахтові колодязі, щороку повинен проходити профілактичні медичні огляди, санітарно-гігієнічне навчання, а всі ремонтні роботи мають виконуватися в спецодягу та спецвзутті.
Вказані недоліки також можуть призвести до погіршення якості питної води, до масових захворювань на гострі кишкові та інші хвороби серед населення нашої громади.
Оптимальним вирішенням питання щодо забезпечення населення доброякісною питною водою є розширення існуючих мереж централізованого водопостачання та будівництво нових водогонів в населених пунктах громади.
З метою поліпшення стану водопостачання та забезпечення населення доброякісною питною водою рекомендуємо:
Управлінню ЖКГ міської ради, комунальним підприємствам «Водоканал» і «Комбінат благоустрою»:
- Посилити контроль за належним утриманням систем питного водопостачання, в тому числі санітарно - технічного стану мереж водогонів, за своєчасним усуненням аварійних ситуацій, послідуючим проведенням дезінфекційних заходів, за здійсненням виробничого контролю безпечності питної води. Проводити роз’яснювальну роботу серед власників джерел водопостачання щодо профілактики водно – нітратної метгемоглобінемії, особливо для сімей, де є діти до 3 років.
- Визначити перелік систем питного водопостачання (водопровідні мережі), що першочергово потребують проведення ремонту, реконструкції, будівництва водопровідних та каналізаційних мереж та забезпечити проведення відповідних робіт.
- Забезпечити здійснення виробничого контролю якості питної води суб’єктами господарювання, що надають послуги з водопостачання відповідно до технічного регламенту, та подання результатів відомчого контролю до управління ЖКГ міської ради .
- КП «Комбінат благоустрою» затвердити графіки проведення профілактичних ремонтних робіт та утримання в належному санітарно- технічному стані громадських шахтових колодязів м.Лебедина та населених пунктів громади.
- Комунальному підприємству «Водоканал» кожного року проводити очищення та хлорування водонапірних башт, ємкостей для зберігання питної води і водогінних мереж нашої громади.
Василь БРАГА,
завідуючий
Лебединським відділенням
ДУ «Сумський ОЦКПХ МОЗ».