По Лебединській міській територіальній громаді на коронавірусну хворобу за 5 місяців поточного року захворіли 1868 жителів громади, в томі числі – 51 дитина до 17 років.
Всього з початку пандемії і станом на 29.05.2022 р. по громаді зареєстровано 6726 хворих на коронавірусну хворобу, з них одужали 6588 осіб і 128 хворих – померли.
З березня 2022 р. ми знаходимось на спаді епідемічного процесу.
В березні, квітні та травні поточного року кількість людей, хворих на COVID-19, по громаді поступово зменшувалась.
Covid-19 зараз в Україні теж є, він нікуди не зник. За травень по громаді зареєстровано 16 хворих на коронавірусну хворобу. За 22-й тиждень (з 30.05 по 05.06) в Україні зареєстровано 1600 випадків цієї хвороби, з них 120 – дітей. За цей же тиждень по нашій громаді хворих на COVID-19 не зареєстровано.
Разом з тим із зменшенням кількості хворих, зменшувалась суттєво по громаді і кількість осіб, щеплених проти коронавірусної хвороби.
Випадків захворювань на інші особливо небезпечні інфекції (холера, чума, сибірська виразка та інші) по територіальній громаді за 5 місяців не зареєстровано.
Грип та ГРВІ. За 5 місяців 2022 року зареєстровано 3874 хворих на ГРВІ, в тому числі 835 – з сільської місцевості, з них діти до 17 років 1747 (45,1%).
За 5 місяців 2021 року було зареєстровано 3520 хворих, з них діти до 17 років 766 9(50,17%). Тобто, за 5 місяців 2022 року у порівнянні з аналогічним періодом минулого року відбулося збільшення захворюваності на ГРВІ у 1,1 раза.
Випадків захворювань на грип за 5 місяців 2022 року по громаді не зареєстровано.
ГОСТРІ КИШКОВІ ІНФЕКЦІЇ. За 5 місяців 2022 року зареєстровано 8 випадків ГКІ, в тому числі дітей – 7 випадків. За аналогічний період минулого року було зареєстровано 5 випадків ГКІ, з них 2 дитини.
Лебединським відділенням ДУ «Сумський ОЦКПХ МОЗ» за 5 місяців поточного року на відповідність вимогам ДСаНПіНу 2.2.4.-171-10 досліджено 387 проб води з водогонів і 26 проб води з громадських шахтових колодязів міста. Показники бактеріологічного забруднення виявлені в наступних колодязях міста: вул.Осіння,5, Декабристів,21, Коцюбинського,10, Руссіянова,51, Добролюбова,6.
По сільських населених пунктах досліджено 33 проби води з водогонів і 76 проб – з шахтових колодязів, Бактеріальне забруднення води виявлено в колодязях: В.Вистороп, вул.Берегова,94, М.Вистороп, вул.Огужа,9, с.Межиріч, вул. Пушкіна,1, с.Михайлівка, провулок Торговий.
Вказані проби води, що не відповідають вимогам ДСаНПіНу 2.2.4.171-10, можуть призвести до ускладнення епідемічної ситуації з кишкових захворювань у громаді.
Профілактика сказу. З приводу покусів за медичною допомогою звернулось 37 осіб. Антирабічні щеплення були призначені 6 особам. Майже половина покусів завдано постраждалим домашніми тваринами при порушенні правил поводження з ними. Дотримання правил утримання домашніх тварин, профілактичні щеплення від сказу домашніх собак і котів, дотримання правил поводження з дикими тваринами, оперативне звернення за антирабічною допомогою постраждалих осіб, проведення повного курсу щеплень є важливими заходами у недопущенні захворювання людей на цю смертельно небезпечну хворобу.
Лямбліоз. Випадків захворювання на лямбліоз за 5 місяців 2022 року зареєстровано 7, з них всі дорослі. За аналогічний період минулого року було зареєстровано 11 випадків, з них 2 дитини до 17 років.
Педикульоз. Випадків педикульозу за 5 місяців 2022 року зареєстровано 3 (дитина – 1 випадок). За аналогічний період минулого року було також зареєстровано 3 випадки (діти до 17 років – 2).
По Лебединській територіальній громаді дослідження якості продукції переробних підприємств та закладів громадського харчування, за винятком ПП «Контакт», проводиться вкрай недостатньо, або ж не проводиться зовсім, що є грубим порушенням діючих санітарних правил і норм.
Працівники декретованих контингентів (заклади торгівлі, громадського харчування, освітяни, сфера послуг та інші) не проходять медичні огляди при вступі на роботу та періодичні медичні огляди, а також санітарно-гігієнічне навчання, що може бути причиною інфікування і захворювань значної кількості жителів нашої громади. Відсутній належний контроль за повнотою і термінами проходження періодичних медичних оглядів.
З 24 лютого 2022 р. у зв’язку з введенням воєнного стану фахівці відділення в повному складі в цей період проводили необхідні протиепідемічні заходи по недопущенню подальшого поширення інфекційних хвороб, здійснювали епідеміологічний нагляд і спостереження, облік, реєстрацію цих хвороб, внесення даних в електронну систему охорони здоров’я, проводять мікробіологічні та паразитологічні дослідження для спостереження за інфекційними хворими, здійснюють оцінку ризиків для громадського здоров’я на адміністративній території. Працівники відділення і бактеріологічна лабораторія в період воєнного стану не припиняли свою роботу жодного дня.
З метою захисту населення від ризику зараження та з метою попередження поширення інфекційних хвороб під час ліквідації наслідків збройної агресії Російської Федерації проти України рекомендуємо наступне:
- Лікувально-профілактичним закладам міської територіальної громади:
1.1.Забезпечити активне виявлення хворих на інфекційні захворювання та нагляд за контактними у вогнищах.
1.2.Вжити заходи щодо забезпечення необхідними препаратами для лікування, профілактики, діагностики інфекційних захворювань та дезінфекційними засобами для проведення профілактичних і протиепідемічних заходів у закладах та осередках інфекційних хвороб.
- Власникам об’єктів торгівлі, керівникам закладів, підприємств та сільськогосподарських товариств,приватним підприємцям громади:
2.1.Посилити контроль за проходженням персоналом періодичних медичних оглядів декретованих контингентів та проведенням санітарно-гігієнічного навчання.
2.2.Проводити відомчий лабораторний контроль за бактеріальним забрудненням продукції та об’єктів середовища.
Василь БРАГА,
завідуючий Лебединським відділенням
ДУ «Сумський ОЦКПХ МОЗ України».